آفرینش
لقد خلقنا الإنسان فی أحسن تقویم
ثم رددناه أسفل سافلین
الا الذین آمنوا و عملواالصالحات فلهم اجر غیرممنون
مسلماً ما انسان را در بهترین شكل و نظام آفریدیم سپس ما او را به پایین ترین مراحل بازگرداندیم مگر كسانی كه ایمان آورده اند و اعمال صالح انجام داده اند كه برای آنها پاداشی است قطع نشدنی
 
طبق آخرین نظریه ها پیرامون آفرینش جهان که تا به حال به اثبات نرسیده ولی مورد قبول اکثریت است جهان ما حاصل از انفجار بزرگی از کوچکترین ذرات بنیادی با چگالی بالا و دمای بسیار بالا می باشد که در ۷/۱۳ میلیارد سال پیش رخ داده و تشکیل فضا و زمان را داده و از آن موقع جهان ما تحت تاثیر نیروهای بنیادی در حال انبساط و دور گردیدن از هم می باشد . نیروهای بنیادی عبارتند از نیروی گرانشی، نیروی الکترو مغناطیسی، نیروی قوی هسته ای و نیروی ضعیف هسته ای.
 
 

اولين سنگ بناهاي ماده مثلا كوارك ها و الكترون ها و پاد ذره هاي آنها از برخورد پرتوها با يكديگر به وجود مي آيند. قسمتي از اين سنگ بناها دوباره با يكديگر برخورد مي كنند و به صورت تشعشع فرو مي پاشند. در لحظه هاي بسيار بسيار اوليه ذرات فوق سنگين - نيز مي توانسته اند به وجود آمده باشند. اين ذرات داراي اين ويژگي هستند كه هنگام فروپاشي ماده بيشتري نسبت به ضد ماده و مثلا كوارك هاي بيشتري نسبت به آنتي كوارك ها ايجاد مي كنند. 

سوره ي 51 (الذاريات): آيه ي 47:
"و ما آسمان ها را با قدرت خود بنا كرديم و همواره آن را وسعت مي بخشيم!"

مسئله مهم دیگر مطلق نبودن زمان می باشد که در ابتدای قرن پیش توسط انیشتن مطرح گردید .بطور نمونه اين تئوري انيشتين كه زمان در سرعتهاي بالا، آهسته تر ميگذرد را آزمايشات در مورد ذرات تشدت ناپايدار راديو آكتيو به اثبات رساند. طبق اين آزمايشات، ذرات فوق الذكر زماني كه با شتاب بيشتر به حركت در مي آيند، ديرتر از بين ميروند. انيشتين طبق اين تئوري پيش بيني كرد كه اگر يك از دوقلو ها توسط موشك با سرعتي بسيار بالا سفر كند، هنگامي كه به زمين بازگردد سني كمتر از دومي خواهد داشت (و بنابراين جوانتر خواهد بود).به هر حال بیان شدن این مسئله می تواند دلیلی بر وجود عالمهایی باشد که خارج از دید و درک ما می باشند که حتی طی شدن زمان در آنها متفاوت باشد . به بیان دیگر شاید نورهاو ماده هایی دیگر در عالم باشند که ساختار و حواس انسانی قادر به لمس آنها نباشد . به هر حال بعد از مهبانگ یا انفجار بزرگ نیروهای بنیادی سبب تشکیل  میلیاردها کهکشان  می گردند که از تجمع گازها پدید می آیند که ما در یکی از آنها به نام راه شیری  که برآورد میشود ۵۰۰ میلیارد ستاره داشته باشد زندگی می کنیم .

 

لَمْ یَرَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَنَّ السَّماوَاتِ وَالْأَرْضَ کَانَتَا رَتْقاً فَفَتَقْنَاهُمَا»[1]
آیا کسانى که کفر ورزیدند اطلاع نیافتند که آسمان‏ها و زمین پیوسته بودند، و آن دو را گشودیم؛

 

«ثُمَّ اسْتَوَى‏ إِلَى السَّماءِ وَهِیَ دُخَانٌ»[2]
سپس به آفرینش آسمان پرداخت، در حالى که آن دود بود؛

 

در آیه 57 سوره غافر می خوانیم: لَخَلْقُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ أَكْبَرُ مِنْ خَلْقِ النَّاسِ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ: « قطعاً آفرينش آسمانها و زمين بزرگتر (و شكوهمندتر) از آفرينش مردم است، ولى بيشتر مردم نمى دانند ».

از سوی دیگر به عقیده آلبرت انیشتین

" مجموع جرم مادی و مقدار انرژی که در عالم وجود دارد همواره ثابت است." مقدار E که معرف انرژی است و از کلمه لاتین Energy اقتباس شده است، یعنی انرژی هم ارز با جرم m بوسیله رابطه زیر بیان می‌گردد E = m c2 که در آن E انرژی و m جرم و C سرعت نور در خلا می‌باشند. این معادله به ما این نتیجه را می‌دهد که جرم یک جسم معادل با انرژی درونی آن است.

انرژی اتمی، چه نوع انفجاری‌اش در بمب اتمی و چه نوع کنترل‌شده‌اش در نیروگاه هسته‌ای از رابطهٔ معروف E = m c2 پیروی می‌کند. به هر حال سرعت نور و انرژی و جرم و حتی خود نور قابل تامل هستند چرا که نور بالاترین سرعت را دارا می باشد . به بیان دیگر در عالم تجرد شاید سرعت بالا سبب کندتر شدن زمان و نبودن جرم باشد . مسئله دیگر جنس آدم و جن می باشد که از گل و آتش می باشند و می بایست هر دو فقط در زمین باشد چراکه آتش نیز احتیاج به اکسیزن دارد . ولی شاید جن هم همانند انسان دارای روح باشد . به هر حال طبق آیه بالا که زمان روح را با فرشته برابر دانسته  جنس روح نیز از نور بوده باشد که فاقد جرم می باشد . به هر حال بزرگترین منابع انرزی عالم یعنی ستارگان نیز که انرزی تبدیل یافته جرم به انرزی را در قالب نور ساطع می کنند .

 طبق نظر دیگری ماده قابل رویت جهان تنها 4 در صد از کل ماده جهان را تشکیل می دهد و 96 درصد آن را ماده ای موسوم به ماده تاریک تشکیل می دهد که ما نمی توانیم آن را ببینیم . این مواد به دلیل اینکه نوری از خود ساطع نمی کنند قابل رویت نیستند اما به دلیل اینکه ماده هستند جاذبه دارند واز روی همین اثرات گرانشی آنها می توان پی به وجودشان برد که میزان آن می تواند نشان دهنده ابعاد جهان ما باشد. البته وجود ماده تاریک می تواند دلیلی بر وجود انرزی تاریک باشد ولی معلوم نیست که آیا این انرزی و ماده از قانون نیوتن پیروی میکنند یا خیر .

پارامتر مهم دیگر در فرمول انیشتن سرعت می باشد که خیلی جای تامل دارد .

سیاره ما زمین به دور خودش با سرعت نیم کیلومتر در ثانیه می چرخد . زمین با سرعت ۳۰ کیلومتر در ثانیه به دور خورشید می چرخد . منظومه شمسی ما به دور کهکشان با سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ثانیه می چرخد . کهکشان ما به دور کهکشان راه شیری با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ثانیه می چرخد . خوب نتیجه اینکه جرم و انرزی که ما درک می کنیم تحت تاثیر این سرعتها هستند  که خود این سرعتها هم ناشی از قوانینی مثل گرانش بوده اند که تا به این حال جرم و انرزی در منظومه ما تثبیت شده اند . یعنی ماده ای که ما درک می کنیم با سرعت نور در کیهان در حال گردش است .شاید سرعت اگر کمتر یا بلکه بیشتر باشد ماده هم شکل دیگری داشته باشد .

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:12  توسط مرتضی معمارصادقی |